PashaGroup Web Design & Web Development - Web Tasarım - MOBİL TASARIM & YAZILIM
PashaGroup Web Design & Web Development PashaGroup Web Design & Web Development

Telefon +90 212 614 29 80   Telefon +90 532 344 61 43   Mail info@pashagroup.net

Banka Hesap NumaralarıÖdeme Bildirim FormuBiz Kimiz

mobil img

 

Mobil Tasarım & Yazılım

 

       Tasarım artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Teknolojinin gelişimiyle birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar ve bu cihazlara özel olarak oluşturulan mobil uygulamalar için de tasarım dikkat edilmesi gereken noktalardan biri.

       Mobil uygulamaların kullanıcı dostu bir tecrübe sağlaması için tasarıma da öncelik vermek gerekiyor. Uygulamaların hem dikkat çekici olması, hem de kullanım kolaylığı sağlaması son derece önemli. Bu özellikler mobil uygulama tasarımının temelini oluşturuyor. Peki mobil uygulama tasarımında dikkat edilmesi gereken diğer özellikler neler?

 

1. Renk

       Mobil uygulama rengini web sitenizi anımsatacak renklerde seçmeniz kullandığınız dijital platformlar arasında bağ kurmanızı sağlayabilir. Logonuzda bulunan renklere ağırlık vermeniz de marka imajınızı destekleyecek bir tasarım için faydalı olabilir.

 

2. Ana ekran

       Kullanıcının mobil uygulamada karşısına çıkan ana ekran, ilk izlenim açısından oldukça önemli. Mobil uygulamanıza ilişkin ilgi çekici ve yaratıcı fikirlerinizi ana ekranda değerlendirebilirsiniz. Ana ekranda yüksek çözünürlükte ve belirgin görseller kullanmak faydalı olacaktır.

 

3. Uygulama simgesi

       Mobil uygulamanızın simgesi de tasarımın önemli bir parçası. Günümüzde mobil cihaz sahipleri çok sayıda uygulama kullanıyor ve uygulama simgenizin etkileyici olması ve cihazın ekranında bulunan diğer simgeler arasından öne çıkabilmesini sağlayabilir. Uygulama simgesi için genellikle markaların logosu tercih ediliyor. Siz de mobil uygulamanızın simgesi için kaliteli bir logo ya da fark yaratacak bir şekil kullanabilirsiniz.

 

4. Genel görsel kalitesi

       Kullandığınız görsellerin düşük kalitede olması ve piksel görüntüsü oluşturması uygulamanızın imajı açısından olumsuz bir etkiye neden olabilir. Bunun için cihazların özelliklerini de göz önünde bulundurmak faydalı olabilir. Örneğin iPhone 4 cihazında kaliteli bir görüntülenme sağlamak için 640×960 piksel,  iPhone 5 için  640×1136 piksel çözünürlükteki görsellerle açılış ekranı ve arka plan görüntüsü oluşturmak gerekiyor.

 

5. Basit içerik ekranları

       Kullanım kolaylığı sağlamak için pratik bir mobil uygulama menüsü ve içerik ekranları oluşturmak gerekiyor. İçerik ekranındaki yazıların ve görsellerin kolayca anlaşılması ve kullanıcıyı yönlendirmesi kullanıcı dostu bir mobil uygulamanın önemli özellikleri arasında bulunuyor.

       Başarılı bir mobil uygulama oluşturmak için profesyonel bir platform, kullanıcı dostu özellikler ve farklı bir tasarım oluşturmak gerekiyor. Siz de mobil uygulama sahibi olmak istiyorsanız ancak bu konuda yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz hemen MobiRoller ile tanışın. MobiRoller sayesinde çok kısa sürede, işiniz veya kendiniz için en uygun mobil uygulamayı dakikalar içerisinde geliştirebilir, çoklu platforma uyumlu yapısı sayesinde geniş bir potansiyel müşteri ağına ulaşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken hemen uygulamanızı oluşturmaya başlamak…

 

       Gelişen teknoloji ile internet kullanıcıları artık internete mobil cihazlarıyla girip çeşitli uygulamalar kullanmaktadırlar. Mobil internetin, her an yanınızda olması ve taşıma kolaylığı kullanımını arttırmaktadır.

       Mirsis, mobil cihazlar ve akıllı telefonlar için uygulama ve web sitesi tasarlarken hedef kullanıcıyı gözetip kullanılabilir alanlar sunarak kullanıcının rahat dolaşmasını sağlar. Genel olarak kullanıcı içerik gezintisini parmak ucu ile yaptığından buna uyumlu alanlar oluşturulur ve her platform için belirlenmiş kuralların baz alındığı tasarımlar gerçekleştirmeye çalışılır.

 
Mobil web sitesi ve uygulama yapılırken;
  • Kurumun ve bireyin amacına, tarzına uygun olması
  • Site veya uygulamanın kullanılabilir ve sade olması
  • Renk karmaşasından arınmış olması
  • Kullanılabilirliğin en iyi seviyeye getirilmiş olması
  • Site ve uygulama konusuna uygun içeriklerin üretilmiş olması
  • Kod alt yapısının mümkün olan sadelikte olması ele alınan konuların başında gelmektedir.